Eiropas Zinātnieku nakts

Šogad Zinātnieku nakts Latvijas Organiskās sintēzes institūtā iezīmējās ar rekordlielu (~1200) apmeklētāju skaitu. Mūsu laboratorija bija izveidojusi trīs dažādas ekskursijas: uz Zirnekļa tīkla laboratoriju, uz kodolu magnētiskās rezonanses laboratoriju un uz molekululu 3D laboratoriju. No apmeklētāju puses īpaši liela uzmanība tika pievērsta Zirnekļa tīkla laboratorijas mikroskopam, kurā varēja apskatīt zirnekli ar viņa pusdienām (sienāzi), izdētās zirnekļu olas un mazos zirnekļus, kas no tām izšķīlušies. Kamēr pieaugušie apmeklētāji bija vairāk ieinteresēti zinātnieku izklāstā par projektā ieplānoto, bērni varēja veidot paši savu zirnekļu tīklu no dažādas krāsas diegiem un sniegt savu viedokli balsojumā par saviem mīļākajiem supervaroņiem. Pēc balsu saskaitīšanas, par pārsteigumu ar rezultātu 229:144 Betmens, iespējams pētījuma nosaukuma ietekmē, piekāpās Spaidermena pārākumam.
Kodolu magnētiskās rezonanses laboratorijā varēja iepazīties ar vienu no varenākajām molekulu struktūru pētīšanas metodēm. Apmeklētajiem tika rādīts elektromagnēta modelis un izstāstīts kodolu magnētiskās rezonanses spektrometra darbības princips. Tika rādīti arī dažādu plaši pazīstamu vielu spektri un to modelīši. Viesi varēja tuvumā apskatīt 300 MHz un 800 MHz aparātus, kā arī iepazīties ar šķidro slāpekli, kas tiek izmantots magnēta spoļu dzesēšanā.
Savukārt molekulu 3D laboratorijā tika sniegts ieskats farmaceitiski aktīvo vielu datordizainā. Apmeklētājiem bija iespēja 3D vidē izpētīt vairāku enzīmu (zāļu vielu mērķu) struktūru; apskatīt kā farmaceitiski aktīvās vielas saistās ar enzīmu; un mēģināt izprast, kāpēc sintēzei izvēlēti tieši šie savienojumi.
Ceram nākamgad satikt vēl vairāk zinātkāru dalībnieku, kas vēlēsies izzināt sev apkārt notiekošo un kurus varēsim izklaidēt ar jaunāko pētījumu rezultātiem un interesantiem apskates objektiem. Mūsuprāt, šādi pasākumi ļauj ne tikai sabiedrībai labāk izprast notiekošo Latvijas zinātnē, bet arī dažreiz aizdomāties pašam zinātniekam par savu pētījumu no cita skata punkta.

Šis ieraksts tika publicēts Uncategorized. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentāri ir slēgti.